
Psychosomatyka
Psychosomatyka jest dziedzinÄ… wiedzy, zakÅ‚adajÄ…cÄ… konieczność zintegrowania w badaniach i praktyce medycznej chorób z uwzglÄ™dnieniem ich biopsychospoÅ‚ecznych ram.
ZwiÄ…zek pomiÄ™dzy sferÄ… emocjonalnÄ… a ciaÅ‚em może być znacznie silniejszy, niż siÄ™ nam powszechnie mogÅ‚o wydawać. W przypadku ich wystÄ™powania, w wyniku różnych czynników, m.in. silnego stresu, problemów psychologicznych, nieprzepracowanych traum możemy odczuwać realne objawy fizyczne.
Zgodnie z definicjÄ… Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, choroby psychosomatyczne przebiegajÄ…: „albo pod postaciÄ… zaburzeÅ„ funkcji, albo zmian organicznych dotyczÄ…cych poszczególnych narzÄ…dów czy ukÅ‚adów, w przebiegu których czynniki psychiczne odgrywajÄ… istotnÄ… rolÄ™ w wystÄ™powaniu objawów chorobowych, ich zaostrzeniu i zejÅ›ciu choroby”. Jak widać na podstawie tej definicji, dolegliwoÅ›ci psychosomatyczne, odczuwane przez ciaÅ‚o, majÄ… swoje źródÅ‚o w psychice. Co wiÄ™cej, przeżyciom psychicznym przypisuje siÄ™ rolÄ™ nie tylko w powstawaniu, ale również przebiegu choroby.
Emocje to jednak tylko jeden z czynników, który może wywoÅ‚ywać objawy psychosomatyczne. Wszak ludzie w różny sposób mogÄ… reagować na ten sam stresor. Zgodnie z obserwacjami, te osoby, które silniej przeżywajÄ… stresujÄ…ce sytuacje i negatywnie interpretujÄ… różne zjawiska, sÄ… również bardziej podatne na pojawienie siÄ™ objawów psychosomatycznych.
Do najczęściej zaliczających się zaburzeń psychosomatycznych zalicza się:
-
astma oskrzelowa,
-
atopowe zapalenie skóry,
-
choroba wrzodowa żołądka,
-
choroby zapalne jelita grubego,
-
nadciśnienie tętnicze,
-
nadczynność tarczycy,
-
reumatoidalne zapalenie stawów,
-
alergie,
-
choroby autoimmunologicze,
-
migreny,
-
zaburzenia funkcjonowania serca,
-
zaburzenia nastroju,
-
ból przewlekÅ‚y,
-
miażdżyca prowadzÄ…ca do zawaÅ‚ów i udarów,
-
otyłość,
-
zaburzenia odżywiania.
Powyższa lista również nie ma charakteru wyczerpujÄ…cego.
Istotnym aspektem jest fakt, iż z badań naukowych wynika, że przewlekły stres, poprzez swoje mechanizmy biologiczne szkodliwie oddziaływuje przede wszystkim na układ odpornościowy, pokarmowy, sercowo - naczyniowy, oddechowy, nerwowy i hormonalny, a także metabolizm.
Zaburzenia psychosomatyczne to bardzo złożone i wielowątkowe zagadnienie.
Wymaga się odpowiedniej wiedzy i podejścia cechującego się holistycznym oraz indywidualnym podejściem do każdego zgłaszanego objawu.
Misja Pracowni Psychologii Holistycznej
Pracownie psychologiczna tworzÄ… ludzie w peÅ‚ni zaangażowani w pomoc w rozwiÄ…zywaniu problemów osób zgÅ‚aszajÄ…cych siÄ™ do nas.
Z naszych doÅ›wiadczeÅ„ wynika, że tym co najczęściej skÅ‚ania do wizyty w gabinecie psychologicznym jest chęć zmiany osobistej. Choć na poczÄ…tku rozumie siÄ™ jÄ… ogólnie, to zazwyczaj zawiera siÄ™ w niej pragnienie aby byÅ‚o lepiej i inaczej.
​
NaszÄ… rolÄ… jest dobór odpowiednich form pomocy (konsultacja psychologiczna, psychoedukacja, interwencja kryzysowa, doradztwo) w zależnoÅ›ci od oczekiwaÅ„ i specyfiki zgÅ‚aszanych problemów.
W swojej pracy integrujemy uznane podejÅ›cia terapeutyczne ponieważ wspóÅ‚praca w gabinecie czÄ™sto wymaga odwoÅ‚ywania siÄ™ do różnych obszarów funkcjonowania czÅ‚owieka. Niekiedy wartoÅ›ciowe dla naszych Klientów jest rozwijanie rozumienia siebie oraz samoobserwacji, innym razem modyfikowanie dysfunkcjonalnych przekonaÅ„ i postaw, lub oswajanie Å›ladów bolesnych doÅ›wiadczeÅ„ i traum, albo uwzglÄ™dnianie opowieÅ›ci na temat wÅ‚asnego życia.
​
W pomocy innym bardzo ważne jest dla nas poszanowanie autonomii i indywidualności. Poprzez dbałość o relację z drugim człowiekiem, nieoceniającą postawę i empatyczne podejście, stwarzamy warunki dla zaistnienia tak oczekiwanej zmiany.
​
Jednak w osiąganiu zmiany najważniejszą osobą jesteś Ty.
Wierzymy wiÄ™c, że decyzjÄ™ o jej podjÄ™ciu podejmujesz samodzielnie i Å›wiadomie oraz że bÄ™dziesz siÄ™ czuÅ‚ za niÄ… wspóÅ‚odpowiedzialny. Decyzja taka, w naszym zrozumieniu, jest wyrazem Twojej gotowoÅ›ci do podjÄ™cia wysiÅ‚ków, aby zmienić coÅ› w sobie i w swoim życiu. BÄ™dziemy oczekiwać od Ciebie podejmowania tych wysiÅ‚ków.
​
